Judge Information

Hon'ble Justice Subal Baidya

Former Judge

Time Period:09-Apr-2012 to 03-Jan-2014

Born on 3rd January, 1952. After completing Graduation he did Master Degree in Political Science from Rabindra Bharati University. Did LL.B from Jogesh Chandra Chowdhury College of Law under Calcutta University. He stood one of the two seconds in the WBCS (Judicial) Examination held in 1979 and posted as Munsif on probation at Howrah on 10.11.1980. Subsequently he was promoted to the West Bengal Higher Judicial Service on 10.11.2000 and posted al Kalimpong, Alipore, Bishnupur and Arambagh as Additional District & Sessions Judge. Became the District and Sessions Judge, Murshidabad and served there from 09.04.2008 to 30.06.2009. After that he was posted as Registrar, Circuit Bench of the Calcutta High Court at Port Blair, A&N Islands till 20.07.2010 and then posted on transfer to the Registry in the principal seat of this High Court at Calcutta as Registrar (Judicial Service) to look after the affairs of the sub-ordinate judiciary in West Bengal. Now appointed as Permanent Judge of the Calcutta High Court on 9th April 2012 (AN).