Judge Information

Hon'ble Justice Anindita Roy Saraswati

Former Judge

Time Period:09-Apr-2012 to 03-Dec-2013

M.A., LL.B - Born on December 3, 1951. After completing Graduation and Post-Graduation, did LL.B. and got herself enrolled as an Advocate with the Bar Council of West Bengal on 25/04/1977 and started practice in the District Judge's Court at Alipore in both Civil and Criminal matters for six years. She passed WBCS (Judl.) Examination in 1983 and got first posting as Munsif on probation at Alipore on 07/02/1983. Subsequently, was promoted to the West Bengal Higher Judicial Service w.e.f 30/06/2000. After working as Additional District & Sessions Judge at Burdwan, Murshidabad, Balurghat and Alipore became the District & Sessions Judge, Coochbehar, for the period from 12/03/2007 to 17/03/2008 when she was transferred to the City Civil Court at Calcutta where she worked as a Judge from 27/03/2008 to 11/11/2010 and from 11/11/2010 till she retired from the West Bengal Judicial Service on 31/12/2011 she was the Chief Judge, City Civil Court at Calcutta. Appointed as Judge of High Court at Calcutta on 09/04/2012 (AN).