Judge Information

Hon'ble Justice Dipak Saha Ray

Former Judge

Time Period:09-Apr-2012 to 02-Jun-2013

B.Sc., LL.B - Born on June 2, 1951. After Graduation, passed LL.B. and got himself enrolled as an Advocate with the Bar Council of West Bengal on June 1, 1977. After practising as an Advocate in the in the District Judge's Court, Howrah, for about 5 1/2 years in both civil and criminal matters, passed WBCS (Judl.) Examination in the year 1982 and joined West Bengal Judicial Service. Got first posting as Munsif on probation at Howrah on December 6, 1982. Subsequently, was promoted to the West Bengal Higher Judicial Service w.e.f. 30/06/2000. After working as Additional District & Sessions Judge at Krishnagar and thereafter at Burdwan, became the District & Sessions Judge, Birbhum, for the period from 20/06/2007 to 09/06/2009 when he was transferred to the City Civil Court at Calcutta where he worked as a Judge from 10/06/2009 to 19/04/2010. He was the Chief Judge, City Sessions Court at Calcutta from 19/04/2010 to 30/06/2011 when he retired from the West Bengal Judicial Service. Appointed as Judge of the High Court at Calcutta on 09/04/2012 (AN).